لیزر تیتانیوم بهتر است یا کندلا؟

مقایسه لیزر کندلا و تیتانیوم

بحث داغ این روزهای جامعه بهداشت و زیبایی است. برای لیزر موهای زائد علاوه بر مواردی که در مراقبت و شیوه های لیزر وجود دارد،مهم ترین عنصر این حرکت ، دستگاه لیزر است.با توجه به پیشرفت های علمی و بهداشتی در جهان این دستگاه ها هم روز به روز در حال تغییر و تحول  است.دراین مقاله قصد داریم در مورد دستگاه های لیزر تیتانیوم و کندلا صحبت کنیم.

دستگاه لیزر تیتانیوم

لیزر تیتانیوم یکی از دستگاه‌ های پیشرفته برای رفع موهای زائد است که با برخورداری از سه طول موج الکساندرایت، دایود و اندیاگ به کار می‌رود. هر یک از این طول موج‌ ها برای پوست‌ های مختلفی مناسب است از جمله الکساندرایت برای از بین بردن موهای بسیار نازک مانند نواحی پشت لب کارایی دارد، در مقابل طول موج اندیاگ موهای ضخیم نواحی شکم را ریشه‌کن می‌کند. طول موج دایود نیز برای رفع موهای معمولی بدن نظیر پاها و دست‌ها طراحی شده است.

طول موج الکساندرایت با قدرت ۷۵۵ نانومتر، برای رفع موهای زائد افراد پوست روشن در دستگاه لیزر موهای زائد تیتانیوم طراحی شده است.از دیگر طول موج‌های موجود در دستگاه لیزر تیتانیوم، دایود با موج ۸۱۰ نانومتر محسوب می‌شود که با محو کردن ریشه موها بیشتر برای افراد دارای پوست تیره کاربرد دارد و طول موج سوم به کار رفته در این دستگاه، اندیاگ با طول موج ۱۰۶۴ نانومتراست که نسبت به طول موج‌های قبلی، قدرتمندتر بوده و جذب لایه‌های زیرین پوست می‌ شود.در نتیجه، با سرعت نفوذپذیری بالا فولیکول‌ های پوست را هدف قرار می‌دهد و به این ترتیب در کاهش سوختگی‌های بدن و کبودی آن موثر است.

نحوه کار دستگاه تیتانیوم  به این صورت است که همزمان با حرکت سر لیزر به آرامی روی پوست ناحیه مورد نظر نیز گرم می شود و ناحیه گرم شده توسط پالس های ملایم انرژی لیزر که به فولیکول مو نفوذ می کند، موجب از بین رفتن موهای زائد می شود. فولیکول ها به دلیل آنکه انرژی لیزر را جذب می کنند، از بین رفته و دیگر قادر به تولید موی جدید نخواهند بود.

 

در لیزر تیتانیوم با استفاده از فناوری منحصربه‌ (in-motion)و به‌کارگیری سیستم ICE پلاس(نوک خنک‌کننده یاقوت کبود)، احساس خنکی خوشایندی را در سطح پوست  ایجاد خواهد کرد همچنین باید بدانید که از آنجایی که هندپیس لیزر به‌ طور مداوم در حال حرکت است، سطح بسیار وسیع‌تری با سرعت و سهولت بیشتر تحت درمان قرار می گیرد که به ‌نوبه خود بی‌نظیر است.

 

برخی از خصوصیات خاص  را می توان  فقط در لیزر  تيتانيوم مشاهده کرد که عبارت اند از:

۱ – مجهز به سیستم خنک کننده

۲ – بهرمندی از سه طول موج مختلف

 • الکساندرایت ۷۵۰ نانومتر
 • دایود ۸۱۰ نانومتر
 • اندیاگ ۱۰۶۴ نانومتر

۳ – مناسب برای انواع طیف رنگی پوست

۴ – از بین بردن کامل فولیکول های مو

۵ – تسریع روند درمان

۶ – قابل استفاده برای تمامی نقاط بدن

۷ – از بین بردن موهای زائد بدون درد حین یا پس از درمان

 

دستگاه لیزر کندلا

دستگاه الکساندرایت انواع متفاوتی دارد که هر یک از آنها هم دارای ویژگی های متنوعی هستند از انواع لیزر الکساندرایت می توان به اسم های آریون، آلما و کوترا اشاره کرد. که هر کدام با پیشرفت تکنولوژی و برطرف کردن مشکلات آن سعی در بهبود معایب آن انجام شد.

لیزر الکس طول موج خاصی از نور را توسط فلش لامپ های پالسی ، لامپ های قوس پیوسته یا دیودهای لیزری در طیف فروسرخ (۷۵۵ نانومتر) ساطع می کند که به آن لیزر نور قرمز نیز می گویند . تمامی دستگاه های الکس کندلا با مدل های مختلف تنها یک نوع طول موج را ساطع می نمایند که ممکن است ۷۵۵ ، ۱۰۶۴ و یا ۸۱۰ نانومتر باشد . لیزر کندلا انرژی در طیف الکترومغناطیسی قرمز تا فروسرخ تولید می کند که میزان تشعتشع آن با افزایش دما افزایش می یابد ‌. لیزر الکس کندلا یکی از جدید ترین دستگاه های حذف مو های زائد در بازار است که تکنولوژی بسیار پیشرفته ای دارد و از انواع دیگر لیزر سریع تر عمل می کند . این لیزر روی افرادی که دارای پوست روشن و موی تیره هستند بهترین نتیجه را دارد . این دستگاه جهت از بین بردن موهای زائد سطح وسیع بدن بیشتر کاربرد دارد و نواحی مانند بیکینی و یا زیر بغل را نمی تواند به خوبی پوشش دهد . دقت لیزر الکس کندلا بسیار بالاست به نوعی که می تواند روی یک سطح مشخص بدون تاثیر گذاشتن روی سطوح دیگر تمرکز کند .

برخی از خصوصیات خاص  را می توان  فقط در لیزر الکس کندلا مشاهده کرد . این ویژگی ها عبارتند از:

۱ – دقت بالا و ضریب خطای پایین

۲ – تکنولوژی خنک کننده پیشرفته

۳ – مناسب پوست روشن با مو های تیره

۴ – بازدهی بالا

۵ – راحتی و احساس امنیت بیمار حین انجام لیزر با الکس کندلا

۶ – دارای تاییده FDA

مقایسه لیزر کندلا و تیتانیوم

در هر دستگاهی معایب و مزایای وجود دارد در این قسمت قصد داریم دو دستگاه لیزر را با هم مقایسه کنیم.

چرا که ویژگی‌های فنی، ساختار اصلی دستگاه را تشکیل داده و مهم‌ترین تاثیر را در قابلیت‌های آن دارند. با توجه به اهمیت این موضوع در ادامه به بررسی تفاوت‌های فنی دو دستگاه لیزر تیتانیوم و الکساندرایت کندلا می‌پردازیم:

 • قابلیت تنظیم عرض پالس

از دیگر تفاوت‌های فنی این دو دستگاه می‌توان به قابلیت تنظیم عرض پالس اشاره کرد. به این صورت که در دستگاه الکساندرایت به دلیل فناوری ساخت پیچیده، عرض پالس قابلیت تنظیم دقیق‌تری بین محدوده ۳ الی ۳۰۰ میلی ثانیه دارد. در حالی که در دستگاه‌های لیزر دایود چنین امکانی وجود نداشته و تنظیم پالس به صورت خودکار صورت می‌گیرد. این موضوع باعث می‌شود تا تمامی انواع موهای کرکی و ضخیم توسط دستگاه کندلا مورد هدف قرار بگیرد.

 • فلوئنس دستگاه‌

یکی از پارامترهای مهم در حذف سریع موهای زائد، انتخاب دستگاهی با فلوئنس بالا است. چرا که هر چه فلوئنس دستگاه بالا باشد در واقع میزان انرژی در واحد سطح نیز بیشتر خواهد بود. در نتیجه فولیکول‌های مو بیشتر تحت تاثیر افزایش دمای حاصل از امواج لیزر قرار خواهند گرفت. از آنجایی که لیزر الکساندرایت قدرت بیشتری دارد، لذا میزان اثربخشی آن نیز از دستگاه دایود بیشتر خواهد بود.

 

 • اسپات سایز دستگاه

در میان تمامی این تفاوت‌ها نمی‌توان اسپات سایز دو دستگاه لیزر تیتانیوم و کندلا را نادیده گرفت. به این صورت که دستگاه الکساندرایت کندلا دارای اسپات سایز قابل تغییر بسته به ناحیه درمانی است. در حالی که اسپات سایز دستگاه لیزر دایود تیتانیوم ثابت می‌باشد. بنابراین اپراتور دستگاه کندلا می‌تواند در مدت زمان یکسان محدوده بیشتری را درمان کرده و در مدت کوتاه به نتایج ایده‌آل رسید.

 

 • فرکانس دستگاه

منظور از فرکانس دستگاه تعداد شات‌های امواج لیزر در واحد زمان می‌باشد. بنابراین هر چه رقم فرکانس دستگاه لیزر بالا باشد، به منزله سرعت عمل بالای کار است. در مورد دستگاه لیزر دایود تیتانیوم فرکانس شات از 1 الی 20 هرتز متفاوت می باشد. در حالی که این رقم برای دستگاه الکساندرایت کندلا زیر 10 هرتز است.

 • پیچیدگی ساخت

به این صورت که امواج لیزر در دستگاه دایود درون ماژول دایود (منبع لیزر نیمه هادی GAAlAS) ایجاد می‌شوند. در حالی که در دستگاه لیزر الکساندرایت بحث تولید امواج لیزر بسیار پیچیده بوده و از یک قسمت اپتیکی (منبع لیزر حالت جامد) تشکیل شده که از کاواک، خط انتقال اپتیکی و فیبر نوری ساخته می‌شود. البته که این موضوع در هر دو دستگاه یک سری مزایایی را به دنبال داشته‌اند. به عنوان مثال پیچیدگی دستگاه الکساندرایت (کندلا) سبب شده تا امواج لیزر با طول موج دقیق ۲±۷۵۵ نانومتر ساطع گردد. در حالی که این رقم در دستگاه دایود ۸۰۸±۱۰ نانومتر است. دقت بالای محدوده امواج لیزر الکساندرایت سبب ایجاد بهترین نتایج در افراد می‌گردد. اما موضوع بسیار مهمی که باید در نظر گرفت، توان دستگاه تیتانیوم در ساطع کردن امواج با سه طول موج ۷۵۵، ۸۰۸ و ۱۰۶۴ نانومتر است. بنابراین خریداران می‌توانند با انتخاب آن ویژگی‌های هر سه دستگاه Nd:YAG، دایود و الکساندرایت را به صورت یکجا داشته باشند.

در زیر به چند مورد از مهم‌ترین تفاوت‌های کاربردی این دو دستگاه پرداخته‌ایم:

 

 • سیستم خنک کننده دستگاه‌ها

برای اینکه بیمار جلسه درمانی بدون درد و ناراحتی را سپری کند، سیستم خنک کننده دستگاه اهمیت بسیار بالایی دارد. چراکه سیستم خنک‌کننده گرمای جذب شده توسط فولیکول مو را کاهش داده و بیمار متوجه درد حین درمان نخواهد شد. کولینگ دستگاه لیزر دایود تیتانیوم به صورت داخلی طراحی شده است. در صورتی که سیستم خنک کننده لیزر الکساندرایت کندلا خارجی بوده و قدرت سرمایشی بالایی دارد. بنابراین اپراتور می‌تواند با اتکا به قدرت خنک‌کنندگی بالا از انرژی بیشتری به منظور حذف موهای زائد استفاده کند.

 

 • استفاده از ژل

از تفاوت‌های کاربری که بین دستگاه تیتانیوم و کندلا وجود دارد، نیاز و عدم نیاز به ژل حین درمان است. به این صورت که دستگاه الکساندرایت از سیستم خنک کننده قوی برخوردار می‌باشد. به همین دلیل استفاده از ژل حین درمان ضروریتی ندارد. در حالی که در لیزر موهای زائد با دستگاه تیتانیوم دایود حتما باید از ژل استفاده گردد.

 

 • نوع هندپیس (تماسی و غیر تماسی)

به منظور ساطع کردن امواج لیزر به ناحیه درمانی توسط دستگاه تیتانیوم، هندپیس باید در تماس با پوست باشد. در حالیکه در دستگاه الکساندرایت کندلا فاصله‌ای بین هندپیس و بافت درمانی بوده و به اصطلاح کابرد غیر تماسی دارد. بزرگترین مزیت این ویژگی بالا بودن میزان بهداشت حین کار است.

 

 • نوع شات دستگاه

دستگاه‌های لیزر به دو صورت رولی و اسپاتی طراحی و تولید می‌شوند. در هندپیس‌های رولی امواج لیزر مدام و به صورت پیوسته به ناحیه درمانی ساطع می‌گردند. در صورتی که در هندپیس‌های اسپاتی امواج لیزر به صورت شات‌های پشت سر هم اعمال می‌شوند. دستگاه لیزر تیتانیوم دایود دارای هندپیس رولی و دستگاه لیزر الکساندرایت دارای هندپیس شات‌زنی یا به اصطلاح اسپاتی است.

با توجه به صحبت های گفته شده در مقاله و مقایسه های انجام شده می توانیم به دنبال کلینیک های که برای لیزر موهای زائد از دستگاه تیتانیوم 2023 استفاده می‌کنند،بگردیم . دستگاه لیزر مورد استفاده در کلینیک دکتر قناعتیان، دستگاه تیتانیوم 2023 است .

برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره 07191300348 و شماره 09369748684 تماس بگیرید.

کلینیک دکتر قناعتیان یکی از بهترین، بزرگ‌ترین و مجهزترین کلینیک‌های واقع در شهر صدرا می‌باشد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا